Pokud jste si možná doposud mysleli, že segment tisku je nudný, přesvědčíme vás o opaku. Budete překvapeni, kolik zajímavých informací a faktů lze nalézt o tiskárnách nebo tisku.
Nejvyšší anglická fotbalová soutěž Premier League s dvacítkou klubů patří mezi nejkvalitnější ligy světa. Za úspěchy fotbalových klubů je třeba vidět především nemalé peníze, které přicházejí od sponzorů zvučných značek. Zatímco některé evropské kluby nemění své sponzory dlouhá léta, jiné je střídají o něco častěji.
Ať je to jakkoli, věděli jste, že japonská společnost Brother vyrábějící tiskárny, kancelářskou techniku, originální tonery, inkoustové cartridge a produkty určené pro průmyslová odvětví v minulosti sponzorovala slavný Manchester City? Nešlo přitom o nějaký krátkodobý kontrakt, protože hráči klubu běhali po domácích i soupeřových hřištích v dresech s logem Brother úctyhodných 12 let.
Svět tisku je neodmyslitelně spojen s tiskem knih. Není tedy divu, že v přehledu našich zajímavostí nebude chybět nejmenší a největší tištěná kniha na světě.
Autor nejmenší knihy na světě Anatoly Konenko z Ruska se specializuje na výrobu miniaturních věcí. Do jeho portfolia však patří například i kožené boty, které jsou menší než zápalka nebo portrét A. S. Puškina na zrnku rýže, nebo množství jiných portrétů vytvořených na jablečných jadérkách.
Nás bude samozřejmě zajímat především nejmenší kniha světa v tištěné podobě. Anatoly Konenko se inspiroval světoznámým ruským spisovatelem Antonem Pavlovičem Čechovem a rozhodl se vydat jeho dílo Chameleón. Jaké jsou tedy parametry knihy? Miniknížka má velikost 0,9 x 0,9 mm, byla vytištěna v limitované edici 100 kusů, přičemž polovina je v angličtině a polovina v ruštině. Vydání má 30 stran, každá strana obsahuje 11 řádků a součástí knihy vázané ve zlatě, stříbře nebo v kůži jsou také tři barevné ilustrace.
Pro srovnání, rozměrově největší kniha světa s názvem "This the Prophet Mohamed" představena veřejnosti v Dubaji, má rozměry 5 m x 8,06 m, váží přibližně 1500 kg a obsahuje 429 stran.
Guinnessova kniha rekordů obsahuje stovky zajímavostí, bizarností a rekordů, které šokují nebo naopak příjemně překvapí. Všechny rekordy jsou uspořádány ve faktografických kapitolách jako jsou Vesmír, Planeta Země, Lidské bytosti, Fantastické výkony, Věda a technika, Umění a média, Sport.
Z našeho pohledu je v kategorii Věda a technika zajímavý zápis o nejrychlejší tiskárně na světě. Prvenství patří multifunkční tiskárně Officejet Pro X, která bez nejmenších problémů zvládne vytisknout až 70 stran za minutu. V praxi tak tiskárna díky netradičnímu konstrukčnímu zpracování s pevnou tiskovou hlavou, která se nehýbe, dokáže tisknout jednu stranu za méně než sekundu. Tiskárny řady Officejet Pro X od renomované společnosti HP jsou ušity na míru náročným požadavkům malých a středních firem.
Každý o něm víme, mnoho z nás jeho služby využívá téměř každý den, ale jen málokdo z nás tuší nebo si uvědomuje, že cena inkoustu výrazně převyšuje hodnotu více atraktivních tekutých komodit? Včetně černého zlata. Ropa je sice nejrozšířenějším zbožím v mezinárodním obchodě, ale její cenu do velké míry ovlivňuje mnoho faktorů. Za všechny můžeme zmínit kurz dolaru, poptávka po surovině a přetrvávající politické napětí ve světě.
Inkoust takovým vlivům samozřejmě nepodléhá, přesto je jeho cena mnohem, mnohem vyšší. Zatímco například barel ropy (přibližně 159 litrů) stojí aktuálně na světových burzách zhruba 60 USD, za litr inkoustu do tiskárny dáte několik stovek eur.