Značení izolovaných elektrických vodičů upravuje několik technických norem. Značení vodičů barvami nebo číslicemi má jednak za úkol zvýšit bezpečnost osob i majetku a na straně druhé přispět ke zjednodušení montážních prací, revizí, údržeb či oprav. Jelikož při značení vodičů a kabelů přichází v úvahu různé alternativy, podíváme se na jejich slabé i silné stránky.
Kombinace moderních tiskáren s termotransferovou technologií tisku, kompatibilních barvicích pásek a kulatých, hvězdicových či oválných popisovacích bužírek přináší velice spolehlivé výsledky při značení kabelů a vodičů. Není tedy divu, že jsme začali právě touto rychlou a úspornou alternativou. Nejen po ekonomické stránce. Značení bužírkou totiž nepřináší pouze zajímavou finanční úsporu, ale například na rozdíl od značení pouzdry nezabírá mnoho místa, a proto je ideální ke značení většího množství kabelů v zařízeních s těsnějším prostorem.
Jak jsme již naznačili, popisovací bužírky jsou dostupné v kulatém, hvězdicovém nebo oválném provedení. Průměr bužírek začíná na 2 mm a v téměř pravidelných odstupech po 0,5 mm pokračuje až do průměru 7 mm. V praxi to znamená, že po potisku můžete bužírky natáhnout na vodiče s rozličnou tloušťkou. Navíc se vám hvězdicové a oválné bužírky nebudou posouvat po vodiči - necestují. Zůstat ale nemusíte pouze při kulatých, hvězdicových nebo oválných bužírkách.
Při požadavcích na bezchybné obepnutí vodiče nebo kabelu vám prokážou perfektní služby i smršťovací bužírky s průměrem smrštění 2: 1 či 3: 1. Nevýhodou značení bužírkami je při zapojených vodičích nutnost odpojení a natažení bužírky.
Značení pouzdry představuje v porovnání s ostatními způsoby značení kabelů a vodičů cenově dražší, ale zároveň i univerzálnější alternativu. Průsvitné nebo barevné plastové pouzdra různé délky tak umožňují komfortnější nasunutí nebo nacvaknutí na kabely a vodiče s různým průměrem. Jednodušeji řečeno, jeden typ plastového pouzdra s rovným nebo oblým sáčkem, do kterého se vkládají štítky či pásky s natištěnými údaji, může být díky svému profilu použitý ke značení kabelů 8 mm, ale klidně i se 16 mm průměrem.
Uvedený benefit však není jejich jedinou devizou. Zmínit je potřeba i fakt, že značení pouzdry umožňuje rychlé a nekomplikované značení již zapojených kabelů či vodičů. K nevýhodám tohoto značení patří prostorová náročnost pouzder. Toto značení vodičů a kabelů je proto obtížnější prosadit v elektrických zařízeních s omezenou prostorovou kapacitou. Nenechte se však splést. Značení pouzdry se při menších požadavcích na objem popisů dokáže uplatnit i k profesionálnímu značení kabelů.
Značení štítky upoutá pozornost především všestranností a nízkými pořizovacími náklady na štítky a pásky do popisovačů. O nic hůře na tom ale nebudete ani při koupi samotných popisovačů štítků. Oba zmíněné benefity tak do jisté míry kompenzují vyšší pracnost při značení vodičů a kabelů. Štítky sice nemají problém s jakoukoliv tloušťkou vodiče nebo kabelu, ale s oblepením kolem vodiče je to trochu o něčem jiném. Obavy však nejsou zcela namístě. S trochou dovedností budou štítky na svém místě poměrně rychle a bude pouze na vás či štítky kolem vodičů jednoduše oblepíte nebo vytvoříte jakési vlajky. Značení štítky je jako stvořené k příležitostnému značení kabelů.
Možnosti při značení vodičů a kabelů přirozeně štítky nekončí. K dispozici je totiž ještě značení návlečky. Značení návlečky jako jediné z dosud zmíněných alternativ nevyžaduje žádný popisovač, protože pracuje s návlečky s předem vyhotovenými kódy, symboly, písmeny nebo číslicemi. Značení návlečky se podobně jako značení štítky hodí zejména k příležitostnému značení vodičů.