Často se stává, že při nekvalitně vytištěných fotografiích připisujeme chybu samotným tiskárnám. Ale ani ta nejdražší inkoustová tiskárna firmy HP, Canon či Epson nevyhotoví kvalitní fotografii bez prémiového fotopapíru. Podívejme se tedy společně na některé parametry, které Vám napoví, jak vybrat fotopapír do tiskárny.
V domácích podmínkách, profesionálních minilabech, ale i v některých copy centrech se na výrobu fotografií obvykle používá inkoustová (inkjet) technologie tisku. Do inkoustových fototiskáren je pak určený fotopapír, který disponuje jistými specifickými vlastnostmi. Ve srovnání s obyčejným papírem je vybaven speciální emulzí, nebo pokud chcete povrchovou vrstvou, která přijímá inkoust. Díky této vrstvě je vytištěná fotografie kvalitní, ostrá, barvy nejsou rozpité a nedochází ani k desaturování barev, čili k jejich vyblednutí.
Domácí inkoustové tiskárny umožňují kvalitní tisk fotografií s maximálním formátem A4, což je fotopapír se stranami 21 x 29,7 cm. Kromě tohoto oblíbeného formátu ale můžete sáhnout po fotopapíru s formátem 10,2 x 15,2 cm nebo 12,7 x 17,8 cm, které patří k nejčastěji vybíraným velikostem fotopapíru. Profesionální fotolaby využívají fotopapír s větším A3+ formátem (32,9 x 48,3 cm) a ve velkoformátových tiskárnách je možné pracovat s fotopapírem v rolích, které můžou mít šířku od 12,7 cm až do 152,4 cm.
Kvalitní tisk fotografií vyžaduje vyšší gramáž papíru, protože obecně platí, že čím vyšší gramáž fotopapíru, tím kvalitnější fotografie. Fotopapír s vyšší gramáží je nejen pevnější, nedochází ale ani k jeho kroucení. Kvalitní fotopapír disponuje gramáží 200 – 350 g/m2. Papíry s nižší gramáží mají vrstvu na absorbování inkoustu o trochu méně kvalitní. Neznamená to ale, že takové fotopapíry jsou nekvalitní. Papíry s nižší gramáží se uplatní především při tisku vizitek, grafických dokumentů nebo prezentačních a reklamních materiálů.
V souvislosti s gramáží fotopapíru je ovšem potřeba zdůraznit ještě jednu skutečnost. Před koupí papíru si zjistěte, jakou nejvyšší gramáž fotopapíru dokáže Vaše tiskárna zpracovat. Domácí, inkoustové tiskárny totiž obvykle dokážou pracovat s gramáží papíru do 270, resp. 300 g/m2. Vyšší hodnoty můžou způsobovat technické problémy s podavačem papíru.
Vedle formátu papíru a jeho gramáží si můžete k tisku fotografií vybírat z fotopapírů s různým povrchem, texturou a materiálovou podložkou. V praxi to může vypadat tak, že své selfie fotografie nebo fotky z rodinných dovolených či narozeninových oslav můžete tisknout na papír s hladkou texturou a lesklým povrchem, který může být stejný jako u tradičních fotografií. Takové fotografie jsou velmi atraktivní, ale je třeba u nich dávat pozor na otisky prstů, které můžou při častějším prohlížení fotek zůstat na povrchu.
Sáhnout ale můžete i po fotopapírech s matnou úpravou. Fotografie vytištěné na fotopapír s matným povrchem, bez povrchového lesku, budou mít ve srovnání s fotkami vytištěnými na lesklých papírech lepší kontrast a sytější a výraznější barvy. Fotografie vytištěné na matný papír také dobře odolávají přímému slunečnímu záření. Tisk na matný fotopapír je například výbornou volbou pro fotografie, které chcete umístit do rámečku a zakrýt sklem. Podobného luxusního efektu dosáhnete při tisku fotografií na fotopapír s jemně zrnitým saténovým povrchem.
Ptejte se, rádi Vám pomůžeme
Pokud Vám ještě i po přečtení článku stále není jasné, jak vybrat fotopapír do tiskárny, případně nevíte, kterému konkrétnímu typu fotopapíru dát přednost, klidně nás kontaktujte. Rádi Vám poradíme, který fotopapír bude pro Vaši tiskárnu nejvhodnější.