Jak vyčistit laserovou a inkoustovou tiskárnu

Byla by velká chyba, kdybyste si mysleli, že péče o tiskárnu spočívá jen ve výměně náplně a doplnění chybějícího papíru do prázdného zásobníku. Aby Vám tiskárna spolehlivě sloužila, bude potřebné pravidelné čištění vnějších i vnitřních částí tiskárny. V následujících řádcích jsme pro Vás připravili několik užitečných rad, které Vám napoví, jak vyčistit tiskárnu.

 

Čištění tiskárny je vhodné vykonávat, i když s tiskem nejsou žádné problémy a z tiskárny ještě nevychází neestetické stránky dokumentů s různými skvrnami. Vyčištění vnitřku tiskárny by mělo být samozřejmostí v případě výměny kazety s náplní nebo jednotky válce. Platí to o to více, neboť čištění tiskárny není až tak komplikované a zvládne ho udělat každý. Než se ale podíváme na konkrétní čištění laserové nebo inkoustové tiskárny, uvedeme několik doporučení, které byste obecně měli dodržovat.

Nepodceňujte doporučení

K čištění vnějších i vnitřních částí tiskárny používejte suchý hadřík, který nezanechává vlákna. Při vnitřních částech ale můžete k čištění tiskárny použít i měkký štěteček. Pokud potřebujete k vyčištění povrchu tiskárny použít navlhčený hadřík, použijte vodu a malé množství neutrálního saponátu.

Rozhodně se vyhněte používání tekutých nebo sprejových přípravků obsahujících hořlavé látky nebo ředidlo či benzín. Tyto agresivní čistící prostředky obvykle poškodí povrch tiskárny nebo funkčnost celého zařízení.

Při čištění laserové nebo inkoustové tiskárny se také nikdy nesnažte odstraňovat kryty a jakékoliv ochranné prvky, které jsou přišroubovány výrobcem tiskárny. Za těmito kryty nejsou žádné části tiskárny, u kterých byste mohli vykonávat údržbu nebo čištění. Kromě toho, v důsledku této neodborné manipulace s tiskárnou, může dojít k zániku záruky.

Jak vyčistit laserovou tiskárnu

Během čištění vnějších, ale zejména vnitřních částí laserové tiskárny, odpojte zařízení z elektrické sítě. Vnější části vyčistěte jemně navlhčeným hadříkem a dávejte při tom pozor, aby se voda nedostala do tiskárny.

Před čištěním vnitřních prostorů musíte počkat několik minutnež zařízení vychladne. Následně můžete vytáhnout zásobník papíru a kazetu s tonerem. Abyste předešli poškození kazety, nevystavujte ji dlouhodobému působení světla. Bude stačit, když ji položíte na čistý list papíru a zakryjete druhým čistým listem. Při manipulaci s tonerovou kazetou se nedotýkejte její spodní části, vždy se ji snažte uchopit za držadlo.

Pomocí štětce nebo hadříku utřete prach i zbytky přilepeného toneru ze zásobníku papíru a i všech dostupných vnitřních oblastí tiskárny. Po vyčištění prostorů můžete umístit kazetu s tonerem a zásobníkem na své místo.

Při špatné kvalitě tisku můžete v laserových tiskárnách vyčistit například LED hlavy, kruhové dráty nebo váleček na podávání papíru. Pro toto čištění ale bude vhodné, když se podíváte na manuál s konkrétním postupem pro Váš typ tiskárny.

A jak vyčistit inkoustovou tiskárnu?

Péče o inkoustovou tiskárnu je jednoduchá. Po odpojení zařízení z elektrické sítě a jeho vychladnutí můžete začít čistit tiskárnu. Otevřete hlavní kryt tiskárny a pomocí vysavače opatrně vysajte veškerý prach a nečistoty. Tyto prostory můžete dočistit také jemným bavlněným hadříkem, který nezanechává vlákna. Mírně navlhčeným hadříkem můžete zároveň vyčistit zásobník tiskárny a všechny vnější části zařízení, včetně podavače papíru.

Čištění tiskárny podpořte pročištěním tiskové hlavy 

V případě inkoustových tiskáren je pro životnost tiskárny a kvalitu tisku důležitá péče o tiskovou hlavu. Čištění tiskových hlav jsme zmínili v jednom z našich nedávných příspěvků. Pokud Vás toto téma zajímá, přečtěte si článek „Co je tisková hlava“. Dozvíte se v něm nejen o nejčastějších problémech s tiskovými hlavami, ale i jak je můžete řešit.