Ochrana životního prostředí není pouze záležitostí státu, dobrovolných aktivistů nebo mezinárodních neziskových organizací typu Greenpeace. Bohužel často tomu tak není, ale k ochraně a zvelebování životního prostředí by měl svým dílem přispět každý z nás. V následujících řádcích vám proto ukážeme pár tipů, které budou šetřit životní prostředí i vaše peníze.
Ekologické smýšlení jde opravdu ruku v ruce s ekonomickým myšlením a snahy o šetření životního prostředí tak kromě dobrého pocitu budou v konečném důsledku odměněny ušetřenými finančními prostředky. Abychom však nezůstali pouze u teoretizování, pojďme na konkrétní principy.
Šetřit životní prostředí může začít u papíru. V kanceláři pomůže, když nebudete tisknout zbytečné dokumenty a využijete duplexní tisk. Rozumným řešením eliminování velkých objemů papíru v kanceláři je digitalizace dokumentů prostřednictvím multifunkčních zařízení a jejich uchovávání v digitální podobě.
Mimo opatření v kanceláři je vhodné na svou poštovní schránku nalepit informaci, že si nepřejete dostávat tištěné reklamní letáky. Ty si v případě zájmu můžete prohlížet online. Pokud máte malé děti, kupujte raději recyklované sešity a malým krůčkem, ale z pohledu dlouhodobé perspektivy neméně důležitým, bude zrušení zasílání papírového výpisu z bankovního účtu a jeho nahrazení elektronickým.
TIP: Víte, jak vznikl papír a jaká je jeho historie?
Tento tip již možná zní jako otřepané klišé, ale nic to nemění na faktu, že jde stále o aktuální doporučení, které byste neměli podceňovat. Zbytečně puštěná telka, na kterou se nikdo nedívá, k tomu zapnuté domácí kino, rádio bez jakéhokoliv posluchače a rozsvícené místnosti, ve kterých se nikdo nezdržuje, nenápadně zvyšují účty za elektřinu a vyčerpávají přírodní zdroje.
Změňte tedy tyto návyky a využívejte časovač pro automatické vypnutí. Při koupi zařízení sledujte energetické štítky a vyplatí se uvažovat nad koupí úspornějších LED žárovek. Taková investice se vám zanedlouho vrátí a vy přispějete k šetření životního prostředí.
Tepelná čerpadla i solární systémy přispívají k ochraně životního prostředí a zároveň představují ekonomicky atraktivní alternativu vytápění rodinného domu nebo přípravy teplé vody. Tato zařízení jsou z roku na rok cenově dostupnější, ale zároveň i sofistikovanější. Tepelná čerpadla dokáží pracovat efektivně i při minusových teplotáchklesajících hluboko pod bod mrazu, takže vám mohou výrazným způsobem snížit účty za vytápění. Pověstnou třešničkou na dortu je dotace od státu, kterou můžete na koupi a instalaci těchto zařízení získat ve více zemích Evropské unie. Slovensko nebo Česká republika nejsou výjimkou.
Při snahách o šetření přírody by bez povšimnutí neměla zůstat ani spotřeba vody. Před koupáním upřednostněte sprchování a při čištění zubů nenechávejte téct vodu. Ono se to nezdá, ale v konečném účtování jde o stovky litrů vody, které byly utraceny zcela zbytečně.
Stranou nenechte ani utrácení vody na praní a mytí nádobí. Zatímco při praní se nedoporučuje spustit praní malých množství prádla, v případě poloprázdné myčky to neplatí. I při nenaplněné myčce je totiž úspora vody vyšší, než kdybyste měli nádobí mýt ručně.
Nezapomínejte také, že tonery a inkoustové cartridge nepatří na skládku komunálního odpadu. Náplně do tiskáren jsou zařazeny do kategorie nebezpečných odpadů, proto musí být zlikvidovány v souladu s platnou legislativou. Prázdné kazety můžete klidně předat naším pracovníkům. Budete tak mít jistotu, že likvidace proběhne v souladu s požadavky zákona o nakládání s nebezpečnými odpady. Předtím však bude dobré nás kontaktovat a konzultovat s námi dodací adresu nebo předání kazet na výdejním místě.
TIP: Podívejte se, jak dát toneru šanci na druhý život.