Když vám laserová tiskárna ohlásí minutí toneru, pravděpodobně se nad tím příliš nezamýšlíte a pokusíte se náplň co nejdříve vyměnit. Stalo se však už i vám někdy, že navzdory nastavenému černobílému tisku, jste museli měnit barevné tonery, které se počtem barevných výtisků ještě ani zdaleka nepřiblížila k deklarované výtěžnosti?
Pokud jste si to tehdy odůvodňovaly náhodou nebo zvýšeným oboustranným tiskem, či tiskem barevných dokumentů s více než 5% standardním pokrytím stránky, možná to nebylo zcela tak a lhali jste sami sebe. No a pokud jste si tehdy v duchu zanadávali na prodejce tonerů, také jste se mýlili. Za nepřiměřeným utrácením barevných tonerů při černobílém tisku může totiž stát jeden neuvěřitelný důvod.
Budete pravděpodobně překvapeni, ale utrácení barevného toneru při černobílém tisku mohla mít na svědomí klidně vaše tiskárna. Tuto skutečnost prokázaly opakované testy některých tiskáren provedené respektovanými evropskými spotřebitelskými organizacemi. Nenechte se však splést. Nešlo o nepředvídanou poruchu tiskárny. Zní to sice neuvěřitelně, ale plýtvání barevným tonerem bylo promyšlené a výrobci to záměrně provedli v nastavených tiskárnách.
Pokud jste tedy logicky předpokládali, že při černobílém tisku se bude používat především černý toner, tak vězte, že to nemusí platit vždy. No a když už jsme u výrobců tiskáren, pokud byste očekávali, že si budou zpytovat svědomí a sypat popel na hlavu, zase se mýlíte. Mezi přijatelné vysvětlení utrácení barevného toneru během černobílého tisku nabídl pouze jeden výrobce. Ten plýtvání tonerů zdůvodnil nezbytnou kalibrací tiskových hlav. Další z nich se odvolali na výrobní tajemství a otázky pochybností, tak nechali viset ve vzduchu.
K vytvoření vzájemné důvěry ostatně nepřispěli ani informace týkající se řízení jistého výrobce tiskáren. Ten si své originální tonery totiž zvykl vybavit čipem, který po překročení deklarovaného počtu výtisků navzdory přítomnosti tonerového prášku v kazetě zabránil dalšímu tisku. Takové jednání je absolutně nevysvětlitelné. Mimoděk se tu proto na tomto místě vnucuje otázka, kam až jsou některé podnikatelské subjekty schopny jménem vyššího zisku zajít? Odpověď pravděpodobně známe všichni velmi dobře.
Z tohoto pohledu se však potom zdají požadavky výrobců tiskáren na používání originálních náplní, jako neférové. Proč by zákazníci nemohli mít možnost používat kompatibilní tonery, které dokáží nabídnout přiměřenou kvalitu a finanční úsporu? A proč by měli mít problémy při uplatňování záruky? Na všechny tyto otázky by měly výrobci dát racionální a adekvátní odpovědi. Aby však nezůstalo pouze u slov, v následujících řádcích vám nabídneme pár konkrétních tipů jak můžete minimalizovat spotřebu barevných tonerů při černobílém tisku.
Nastavení používání černobílého toneru a omezení barevných tonerů při černobílém tisku je nejjednodušší řešení. Tato možnost bohužel připadá v úvahu pouze u tiskáren, které takovou funkcí disponují. Podívejte se proto v návodu k obsluze tiskárny, jestli máte takovou možnost a zároveň si ověřte, zda vaše zařízení náhodou neumožňuje nastavit fungování černobílého tisku i tehdy, když vám tiskárna ohlásí prázdný barevný toner.
Tiskárnu během dne nevypínejte. Existuje pro to jeden rozumný důvod. Jak jsme to již zmínili, jeden z výrobců tiskáren argumentoval utrácením toneru při kalibraci tiskových hlav. V principu měl pravdu, protože po každém vypnutí, resp. zapnutí tiskárny dochází ke kalibraci hlav a utrácení jistého množství barevného toneru. Nadměrnému utrácení černobílého ale i barevného toneru také zabráníte, pokud nebudete tisknout po jednom dokumentu čas od času, ale dáte vytisknout najednou několik potřebných dokumentů.
TIP: Plánujete výměnu toneru? Přečtěte si starší článek Došel mi toner. Co teď?