Parametrů papíru, na který příležitostně napíšeme pár poznámek, si určitě nebudeme a ani nemáme proč všímat. Jiné to je při výběru kancelářského papíru, který může ovlivnit náklady na tisk, kvalitu tisku a v neposlední řadě opotřebení či celkovou životnost tiskárny. Víte ale vůbec, jaká kritéria byste měli při jeho výběru vzít v úvahu?
Formát kancelářského papíru nebude nejmenší problém. Standardní tiskárny zpravidla pracují s klasickým formátem A4. Hlava Vás nemusí bolet ani v případech, pokud Vaše firemní tiskárny vyžadují formát A3, nebo ještě dokonce větší rozměry, které již nejsou samozřejmě nabízeny v podobě listů, ale rolí papírů.
I při tak velkém formátu papíru si můžete vybírat podle různých kritérií. K dispozici máte matný grafický papír, univerzální papír, pauzovací papír, ale i speciální papíry a umělecká plátna. Vraťme se však zpět ke klasickému kancelářskému papíru s formátem A4.
K tisku jednoduchých kancelářských dokumentů a prezentací Vám postačí běžný kancelářský papír, jaký jste možná používali ve své kanceláři doposud. Pokud však budete potřebovat tisknout dokumenty s vyšším významem, a tedy s vyšší kvalitou, budete se muset poohlédnout po kancelářském papíře s jinými parametry. Kancelářské papíry se totiž liší od sebe ve čtyřech základních parametrech. V gramáži, bělosti, opacitě a textuře. O co jde si stručně povíme v následujících řádcích.
Jak již napovídá samotný pojem, při gramáži půjde o hmotnost papíru. Přesněji řečeno o hmotnost papíru s plochou 1 m2. Při tomto parametru samozřejmě platí přímá úměra. Čím je gramáž kancelářského papíru vyšší, tím je papír hrubší a silnější.
Standardní kancelářský papír poznáte snadno nejen podle příznivé ceny, ale i podle gramáže, která se pohybuje na úrovni 80–90 g / m2. Jak jsme již naznačili výše, tento papír využijete při každodenním tisku základních dokumentů.
Kancelářský papír s gramáží 100–120 g/m2 se osvědčil při tisku letáků, brožur i propagačních materiálů. Nakonec nám zůstal papír s gramáží 200 – 250 g/m2, který je perfektní volbou pro tisk pozvánek nebo reprezentačních materiálů s nejvyšší prioritou.
Při výběru papíru nelze zapomínat na fakt, že kancelářský papír může disponovat různými odstíny bílé. Ty závisí na typu a množství použitého optického zjasňovače. Bělost, nebo pokud chcete jas papíru, ovlivňuje výsledky tisku. Čím je papír bělejší, tím je tisk kontrastnější a do jisté míry barevnější, takže vytištěné dokumenty vypadají na pohled lépe. Nižší bělost papíru však v praxi znamená menší kontrast mezi textem a podkladem, takže snižuje únavu očí při čtení dlouhých textů.
Opacita je v principu schopnost kancelářského papíru nepropouštět světlo. Prosvítání vytištěného textu na druhou stranu může být při oboustranném tisku vážným problémem, proto údaj o opacitě (neprůhlednosti) nenechávejte bez povšimnutí. Opacita kancelářského papíru se podle metodiky normy ISO 2471 měří v procentech. Naměřené procento vyjadřuje množství zadrženého světla. V tomto případě tedy platí, že čím vyšším procentem opacity (neprůhlednosti) disponuje kancelářský papír, tím efektivněji dokáže eliminovat nežádoucí prosvítání obsahu z jedné strany listu na druhou.
Posledním parametrem, na který se dnes podíváme, je textura papíru. Kancelářský papír je primárně určen pro tisk dokumentů a případně ke kopírování. Obecně se proto pro laserové tiskárny doporučují spíše papíry s hladkým povrchem. Inkoustové tiskárny si poradí stejně dobře s vyhlazeným i texturovaným povrchem papíru.
Textura papíru však může sehrát důležitou roli zejména při tisku fotografií. Vybírat si můžete fotopapíry s lesklým, pololesklým, saténovým nebo i matným povrchem. V konečném důsledku tak záleží jen na Vás, jaký papír si zvolíte.
Všechny zmíněné parametry kancelářského papíru, případně informace uvedené na obalu, dokážou přesně definovat, pro jaký typ tiskárny a na jaké tiskové úlohy je daný kancelářský papír určený. Pokud je při výběru kancelářského papíru nenecháte bokem, můžete si být jisti kvalitou výtisků i prodloužením životnosti tiskárny.
Nevíte si rady s výběrem fotopapíru? Několik užitečných informací naleznete v návodu jak vybrat fotopapír do tiskárny.