Stejně tak jako spotřebiče v domácnosti při svém provozu produkují jistou hladinu hluku, není tomu jinak ani v případě tiskáren. I tato zařízení samozřejmě vydávají hluk různé intenzity. Intenzita hluku se přitom může častokrát lišit v závislosti od modelu nebo technologie tisku.
Všeobecně už dávno neplatí, že inkoustové tiskárny jsou hlučnější než laserové. V obou kategoriích tiskáren se tak dají najít tišší i hlučnější modely. Nic to ale nemění na skutečnosti, že se při práci v kanceláři chcete cítit komfortně a nechcete být rušeni příliš hlučným tiskem, údaj o hlučnosti bude proto důležitým parametrem, který při výběru vhodného tisku nesmí zůstat bez povšimnutí.
Při výběru tiskárny se obvykle zajímáme jen o cenu, technologii tisku, její kvalitu, výkon, rozlišení nebo o další sofistikované funkce a údaji o hlučnosti tiskárny zpravidla nevěnujeme téměř žádnou pozornost.
Hlučnosti tiskárny si možná nemusíme všímat při domácím nízkoobjemovém tisku. Vytištění několika textových stránek denně nebo pár grafických prezentací pravděpodobně nebude rušivým elementem nejen v domácích podmínkách, ale i v případě pracovního kolektivu.
Diametrálně odlišná situace ale nastane, když potřebujete tisknout často a velké objemy. Pak hlučnost tiskárny začíná nabírat na významu a pokud máte tuto osobní zkušenost, určitě nám dáte za pravdu, že vysoká hlučnost tiskárny dokáže být pořádně otravnou záležitostí.
Vyrušování hlasitým tiskem může být skutečně výrazným problémem zejména ve větších pracovních kolektivech. Za jistých okolností se dá velká hlučnost tiskárny řešit umístěním tiskárny do samostatné místnosti. Toto by bylo vlastně nejlepším řešením. Samozřejmě ale ne vždy je to možné. Podobně jako tisk textových dokumentů během pracovních přestávek.
Pokud Vám tedy záleží na klidnějším pracovním prostředí nebo si chcete jen jednoduše pro svou domácí pracovnu vybrat tiskárnu s nižší hlučností, nejjednodušším řešením je všímat si údajů o hlučnosti tiskárny už při samotné koupi.
Tento parametr uvádí každý výrobce tiskárny a je nejjistějším způsobem, jak zjistit reálnou hlučnost tiskárny. Při koupi tiskárny v prodejně totiž s největší pravděpodobností nebudete mít možnost vyzkoušet si tisk konkrétního modelu tiskárny a zjistit tak její hlučnost. Podobně jako při koupi tiskárny přes internet. Provozní hlučnost tiskárny zjistíte až po převzetí a vyzkoušení konkrétních tiskových úloh. Údaj o hlučnosti uváděný výrobcem může být proto při koupi tiskárny směrodatný.
Hlučnost tiskárny je v současné době udávána v decibelech (dB). Drtivá většina dnešních tiskáren, tak jak se to od nich očekává, disponuje kromě jiného nepoměrně tišším tiskem. A to i při maximálním provozu. Jejich hlučnost se obvykle pohybuje na úrovni někde mezi 40 až 50 decibely, takže o nějakém extrémně vyrušujícím hluku nemůže být ani řeč.
Pro srovnání můžeme uvést, že pračka nebo digestoř pracují s hlučností 60 dB a některé modely vysavačů až s 80 dB. Pokud zůstaneme při porovnávání úrovně hluku u domácích spotřebičů, zjistíme, že stejné hlučnosti jako je hlučnost tiskárny, čili 40 – 50 dB, dosahuje v domácím prostředí kvalitní myčka nádobí nebo lednička. Zmíněná úroveň hluku kvalitních tiskáren je ale obecně považována za více než přijatelnou.
V praxi se může stát, že výrobcem udávaná hlučnost nekoresponduje s realitou a hlučnost tiskárny je o něco vyšší. Není třeba za tím hledat podvod. Vyšší hlučnost může mít na svědomí nevhodně zvolený typ papíru, vysoká rychlost tisku nebo špatné nastavení tisku.
Nesmíme zapomínat ani na umístění tiskárny. Pokud umístíte tiskárnu do rozměrů velkorysých nebo minimalisticky zařízených prostorů bez bytových doplňků, hlučnost tisku se může jevit zdánlivě vyšší. Naopak v „plnější místnosti“ může tiskárna během provozu působit tišeji.