Zatím to sice ještě není zdravotní problém, ale pokud se mi nepodaří vyčistit inkoustový flek z tiskárny na mámině novém vyšívaném ubruse, tak možná i bude! Při surfování po internetu nás nedávno pobavil takový příspěvek, ve kterém jistá mladá slečna na diskusním fóru žádala o radu jak vyčistit inkoustové skvrny.
Nevíme sice, jak dopadl celý příběh a můžeme si jen domýšlet, zda se dívce podařilo skvrnu odstranit, nebo musela mámu odškodnit pomocí v domácnosti, popřípadě novým ubrusem. Jedno však víme jistě. Přestože už pravděpodobně dávno nemáte doma prvňáčka na základní škole, nehody s inkoustem se stávají běžně a dokonce i nám dospělákům. Pokud se tedy při manipulaci s tiskárnou, nebo přesněji řečeno s inkoustovou náplní, něco podobné "podařilo" i vám, přečtěte si následující řádky. Takto totiž inkoustové skvrny můžete odstranit bez větších stresů a zcela efektivně.
V případě rozlitého inkoustu se vám určitě nevyplatí zaujmout postoj ve smyslu přísloví, ráno je moudřejší večera, takže problém začněte řešit okamžitě. Nejlepších výsledků totiž dosáhnete dokud inkoustové skvrny nezaschnou úplně. A jak máte při tom postupovat? Nebojte se, nejde o nic složitého. Nejdříve se pokuste z koberce, obrusu, textilu nebo oblečení odsát co nejvíce inkoustu. Použijte k tomu papírové utěrky. Jako efektivní prostředek k eliminování inkoustových skvrn se ukázal být koncentrovaný alkohol. Namočte si tedy do takového alkoholu například vatový tampon a krouživými pohyby se pokuste dostat ze skvrny maximum inkoustu. Po aplikaci alkoholu zkuste zbytky inkoustu dočistit navlhčeným hadříkem.
Nejednou se však stává, že uvedený postup nestačí na kompletní odstranění inkoustových skvrn. Tehdy zopakujte celý postup ještě jednou a v závěru si pomozte nanesením čisticího prostředku Persil Universal Gel nebo Persil Color Gel na skvrnu. Po nasáknutí prostředku vyperte zašpiněnou textilií nebo oděv podle konkrétních doporučení výrobce textilu.
Odpověď je jednoduchá. Hůl nemusíte lámat ani nad zaschlými skvrnami a pokusit se můžete i o jejich odstranění. Odstraňování zaschlých skvrn od inkoustu bude sice o něco komplikovanější, ale neexistuje nejmenší důvod, proč byste se o to nemohli pokusit. A jak máte postupovat tentokrát?
Postup bude v něčem podobný jako při odstraňování čerstvých inkoustových skvrn. Nejdříve se také pokuste skvrnu vyčistit alkoholem. Při takových skvrnách to však pravděpodobně stačit nebude a proto oblečení (textil, tkaninu, ubrus) namočte na noc nebo alespoň na několik hodin do vody. Přidejte některý z kvalitních čisticích prostředků a po odmáčení vyperte pokud možno při co nejvyšší teplotě. V případě potřeby postup opakujte.
Našli jste inkoustovou skvrnu z náplně na oblečení nebo se vám na koberec či ubrus vylil inkoust z tiskárny? Ať už je to jakkoli, k odstranění inkoustu klidně můžete vyzkoušet některou z našich babských rad a nebojte se ani jejich vzájemné kombinace.
Inkoust z látky se pokuste odstranit citrónem. Zkuste rozkrojit citron a potřít jím skvrnu. Po krátkém působení látku předepsaným způsobem vyperte. V případě neúspěchu vyzkoušejte efektivnější alternativu. Tentokrát smíchejte citrónovou šťávu s trochou soli i vody a do tohoto roztoku namočte látku. Pokud nezabere ani tato verze, vyzkoušejte ocet nebo jedlou sodu (soda bikarbona).
V octem si navlhčete papírový ubrousek nebo nějakou čistou bílou tkaninu a jemně přetírejte inkoustový flek. Skvrnu pak dočistěte vlhkou bílou textilií nebo zašpiněnou látku dejte prát. V případě jedlé sody vytvořte za pomoci menšího množství vody pastu s hustou konzistencí a naneste ji na skvrnu. Po opláchnutí vlažnou vodou nebo po vyprání by měl flek zmizet nadobro.