3D tisku jsme věnovali pozornost už v jednom z našich minulých příspěvků. Představili jsme vám v něm auto Strat, které bylo prostřednictvím 3D tiskáren vyrobeno společností Local Motors. Dnes se zaměříme na 3D tiskárny určené pro použití v domácnosti.
Vývoj nových technologií postupuje mílovými kroky. Zatímco ještě nedávno si 3D tiskárny mohly dovolit používat při výrobě vysoce kvalitních výrobků, odlitků a nástrojů pouze opravdu solventní průmyslové firmy, v posledních měsících jsme stále častěji svědky zpráv o aktivním využívání technologie 3D tisku v medicíně. Tam se tato šikovná zařízení osvědčila především při výrobě funkčních implantátů a protéz, ale pomáhají i při výuce mediků.
Moderní výdobytky vědy a techniky si však přirozeně chceme užívat všichni, a díky výrobě nové generace 3D tiskáren si tento luxus může dovolit opravdu každý. Miniaturizace tiskáren přinesla totiž nejen zmenšení rozměrů, ale i několikanásobné snížení ceny. Po inkoustových nebo laserových tiskárnách si tak domů klidně můžete koupit i 3D tiskárnu. Abychom však nechodili kolem horké kaše, nejlepší bude, když se podíváme na to, jaké druhy 3D tiskáren přichází v úvahu a jaké představy dokáže zhmotnit domácí 3D tiskárna.
3D tiskárny se v principu dělí podle použité technologie tisku, velikosti pracovní plochy a podle materiálu, který při tisku "konzumují". Tiskárny se samozřejmě liší i přesností a jemností tisku. Nebudeme vás zde trápit podrobným popisováním jednotlivých technologií, ale ty nejdůležitější informace si přece jen alespoň okrajově zmíníme.
V současnosti jsou k dispozici hotové tiskárny, které stačí připojit k počítači a používat, nebo stavebnicové modely 3D tiskárny. Ty se prodávají v rozloženém stavu jako technická stavebnice. Obavy však mít nemusíte. Zkompletování a první rozběhnutí tiskárny nezabere více než hodinu. Tiskárny mohou používat FDM (Fused Deposition Modeling) nebo SLA (Stereolitografie) technologii tisku. V prvním případě zařízení vytváří v horizontální rovině vrstvu po vrstvě pomocí tání materiálu (ABS, PLA, PET či PVA vlákna). Při SLA technologii je na vytváření předmětu využíván laserový paprsek, který jednotlivé vrstvy vykresluje na polymerovou pryskyřici. SLA metoda je přesnější, ale pravdou je i to, že je dražší.
Z toho, co jsme dosud uvedli, je zřejmé, že některé tiskárny budou mít navrch a paleta výrobků, které si budete moci podle digitálního 3D modelu, nebo na základě již existující předlohy vytisknout, bude u dražších modelů o něco pestřejší a kvalitnější.
Nečekejte však zázraky. Výše zmíněné implantáty nebo tělesné orgány s domácími 3D tiskárnami nevytisknete, ale malé součástky, dětské hračky nebo i komplexnější modely určitě ano. Seznam domácích výrobků tím samozřejmě nekončí. Fantazii se meze nekladou a tiskárny bez problémů zvládnou vytisknout různé moderní šperky, misky, talířky, vázičky, ale i praktické stojánky či jiné užitečné drobnosti do domácnosti.